bayrak

Ürgüp Haber

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
bayrak
Kategori : DUYURU
Haberin Tarihi :   31 Ocak 2018 - 12:49

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Başladı

Büyüt
Küçült
Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması
Bu yıl 6. sı düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve kültür yarışmasında Nevşehir’de star verildi.

Ufka yolculuk Bilgi ve kültür Yarışmaları, Hasan Emmi Çevre ve Kültür derneği , Asım  Gençlik spor ve izcilik kulübü derneği ve gönüllü paydaşları tarafından yürütülüyor.

Yarışmayla ilgili yapılan açıklamada "Ufka Yolculuk, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Allah (cc)’ın rızasını kazanmak için çıktığı yolculukta, hanelerimize âyet ve hadis bütünlüğünün bereketini sunmayı, insanlığı Allah katında son din olan İslâm’ın temel iki büyük kaynağıyla buluşturmaya amaçlamaktadır." denildi.

Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması H.1439 / M.2018-2019 yılında Türkiye’de yazılı olarak Türkçe ve Arapça, dünya genelinde ise online olarak İngilizce ve Arapça dillerinde düzenlenecektedir.

Yarışma, Türkçe dilinde Ufka Yolculuk için özel olarak hazırlanan, ayet ve hadislerle Kur’an-Sünnet Bütünlüğü konusu çerçevesinde M. Es’ad Coşan’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” adlı özel hazırlanan eserinden yapılacaktır. B kategorisinde aynı eserin sadeleştirilmiş hali olacaktır.

A Kategorisi 10 yaş altı yarışmacılar için ise çocukların yaşlarına uygun hikayeli ve resimli “Peygamberimizden Dini Hikayeler” adlı eserden yapılacaktır. Yarışma Türkçe dilinde 7 (yedi) farklı kategoride, Arapça dilinde 3 (üç) farklı kategori ve İngilizce dilinde tek kategori olmak üzere toplamda 11 (on bir) farklı kategoride düzenlenecektir.

Yarışmamızda yazılı olarak sorulan çoktan seçmeli sorular (test) ile yarışmacıların sıralaması belirlenecektir.

Yarışma 11 (on bir) farklı kategoride yapılacaktır. A, B, C, D, E, F ve I Kategorileri Türkçe dilinde, G, H ve K kategorileri Arapça dilinde, J Kategorisi ise İngilizce dilinde yapılacaktır.

Kategorilerin detaylı açıklaması aşağıdadır.

A Kategorisi: 10 yaşından küçük olanlar

B Kategorisi: 10-14 yaş arası

C Kategorisi: 14-19 yaş arası

D Kategorisi: 19-30 yaş arası

E Kategorisi: 30 yaşından büyük olanlar

F Kategorisi/İhtisas Kategorisi: Resmi veya fahri din görevlileri (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), ilahiyat mezunları, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri bu kategoride yarışacaklardır. Bu meslek dallarında şu anda çalışan, belirli bir süre çalışmış olan veya emekli olanların tamamı için geçerlidir.

Arapça dilinde 18 yaş altı ve 18 üstü olmak üzere 2 farklı kategoride yazılı sınav olacaktır. Bununla birlikte yarışmacılar sınava online olarak katılabileceklerdir. İngilizce sınavı online yapılmaktadır.

Yarışmada merkezi ödüllerin olduğu gibi Nevşehir’de  yarışma ile ilgili ödüllerinde dağıtılacağını beyan eden Hasan Emmi Çevre ve Kültür Derneği ile Asım Gençlik Spor izcilik Kulübü Derneği yetkilileri, beş kategoride ödüllerin verileceğini söylediler.

Yarışma konusu kitapların NEVŞEHİR il merkezinde OKULLAR PAZARI : Yeni Mah. İstiklal Cad. NO:1 Merkez-Nevşehir , ÜRGÜP İLÇESİNDE DAVET KİTAP-KIRTASİYE den temin edilebileceğini bilgisini verdiler.

Yarışma kayıtları 13 Kasım’da başlayıp 04 Mart tarihinde sona erecektir. 8 Nisan 2018 tarihinde yazılı sınav olacaktır.

Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü konusuyla hedefimiz;

Kur’an ve Sünnet’in ayrılmaz bir bütün olduğunu anlamak,

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayıp yaşamak,

Toplumun her kesimini Son Peygamber'in (sav) mesajları ile buluşturmak,

Yüce dinimiz İslam’ı sahih kaynaklar ile daha doğru anlamak ve anlatabilmek,

Hadis-i Şerifleri önemsizleştirip yok sayarak Kur’an-ı Kerim-i yanlış uygulatmayı amaçlayan tuzaklardan korumaktır.

 

Ayrıca okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlama amacına yönelik yarışmaya bütün Nevşehirli hemşehrilerimizi ufkayolculuk.com adresinden kayıt yaptırmaya , yarışma kitabını okumaya ve okutmaya ve yarışmaya katılmaya teşvik ve davet ediyoruz.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Sağ Blok Reklam
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Ürgüp Haber | http://www.urguphaber.com/arsiv/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2022 - 2023
Ürgüp Haberleri www.urguphaber.com