Anasayfa
Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapalı tutulacak
Diyanet İşleri Başkanlığınca koronavirüs önlemleri kapsamında cuma günü ve mirac kandilinin idrak edileceği cumartesi gecesi camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.
19 Mart 2020 - 16:43

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından müftülüklere gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu ifade edildi.

"Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir" kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda,  (Kovid-19) ile ilgili tedbirler kapsamında alınan kararlara yer verildi.

Vatandaşların sağlığını korumayı, özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edilen yazıda, şunlar kaydedildi: "Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır."  

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR (0)
Habere Hiç Yorum Yapılmamış.
ÖNERİLEN HABERLER