Ürgüp Belediyesi Ramazan Etkinliklerinde Bu Hafta

Okuduğunuz haber
TEMENNİ DÜKKAN PROJESİ İLE İLGİLİ BELEDİYE'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

Ürgüp Belediyesi Ramazan Etkinliklerinde Bu Hafta

Anasayfa   /    Güncel    /    Temenni Dükkan Projesi ile ilgili Belediye'den Açıklama Yapıldı

Temenni Dükkan Projesi ile ilgili Belediye'den Açıklama Yapıldı

Ürgüp Belediyesi tarafından projelendirilerek çalışmalarına başlanan 4 adet iş yeri projesi belirli bir grubun algılarına ve engelleme çabalarına rağmen sona yaklaştı. İncesu taşlarıyla örülü duvarın yerine yapılan proje; geleceğe bırakılacak bir eser güzelliğinde tamamlanıyor. Belediyeden konuyla ilgili açıklama yapıldı.

GÜNCEL      13 Nisan 2022 - 11:25     59311     0

Temenni Dükkan Projesi ile ilgili Belediye'den Açıklama Yapıldı

Ürgüp Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Son dönemde bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında Belediyemiz çalışmalarına yönelik yürütülen yanlış bilgiye dayalı gerçeği yansıtmayan algı operasyonlarına karşın, halkımızın çalışmalarımızın detayına vakıf olması amacıyla bu kamuoyu açıklamasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği üzere, önceden ticari parsel ve dükkân olan bahsi geçen alan kaya ve moloz yığınlarından temizlenmiştir. Temizlik çalışmaları sonrasında yol boyunca uzanan dükkânların arkasında ve bu dükkânlara birleşik kaya oyma mekânlar ortaya çıkmış ve Kapadokya Alan Başkanlığının talebi ile rölöve öncesi temizlik çalışmalarına geçilmiştir. Yapılan yalan haberlerde gösterilmeye çalışıldığı gibi kaya mekânlar tahrip edilmemiştir. Alınan rölöve ve belgelendirme çalışmaları Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından onaylandıktan sonra Ürgüp Belediyesi Temenni Dükkân Projesi, yeni tadilatlı haliyle tamamlanma aşamasına gelmiştir. Projenin yeni haliyle, eski yerleşimlerden kalan kaya oyma mekânların tamamı rahatlıkla görülebilir duruma gelmiştir. Ayrıca belediyemiz tarafından, onaylı KENTSEL TASARIM PROJESİNDE olduğu gibi ahşap yürüyüş yolları ile Temenni eteklerini turizme kazandırmak amacıyla temizlik çalışmaları devam etmekte olup, mesnetsiz iddialardaki gibi koparılan kayalarla binaya kaplama yapılmamaktadır.

TEMENNİ, sosyal medyada gösterilmek istendiği ve CHP vekili tarafından iddia edildiği gibi, yeni imara açılan veya doğal sit alanı ve peribacaları arasında imara açılmak istenilen bir yer değildir. TEMENNİ TEPESİ ve çevresi yüzlerce butik otel, konut , dükkan , han, restoran ve benzeri yapıyı barındırmakla birlikte, Kentsel Sit Alanı içerisinde kalmaktadır. Söylendiği üzere doğal sit alanının ortasına beton atılmış değildir.

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayı  ile Ürgüp Belediyesi tarafından ruhsatlandırılan  yüzlerce yapı, restore edilerek yeniden kullanıma açılmıştır. Dönemin CHP ‘li yönetimi tarafından çalışmaları başlatılan ve 26/01/2012 tarihinde 96 sayılı Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile onaylanan Temenni Mahallesi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında iki yeni han yapılması planlanmıştır. Ancak burada bahsi geçen han, sosyal medyada iş hanı olarak gösterilmeye çalışılsa da aynı aks üzerinde yüzyıldan fazladır ayakta duran, restore edilerek kullanımına devam edilen konaklama için kullanılan eski yapılardır. Yukarıda ispat edildiği üzere CHP il ve ilçe yönetiminin, alanın bu inşaat için riskli alandan çıkarıldığı iddiası tamamıyla gerçek dışıdır.

Bizler kültürel mirasın korunmasını önemsiyoruz. Binlerce yıllık tarihi ile gözbebeğimiz, gururla hizmet ettiğimiz ÜRGÜP’ÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜNÜN EMANETİMİZ OLDUĞUNU DEĞERLİ KAMUOYUNA SAYGIYLA ARZ EDERİZ.


 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ